• info@gulusatolyesi.com
  • (0216) 344 05 20

İmplant

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR NASIL YAPILIR?

Günümüzde herkes İmplant Uygulamasının öneminin bilincinde. İmplant diş Eksikliğinde çene kemiği içerisine yerleştirilen özel bir titanyum vidadır. Kemik kalitesi baz alınarak ölçümlenen süre sonucunda üzerine diş takılmaktadır.

İmplantlar geçmişi 30 yıllık köklü firmalara dayanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken hangi markaların kullanıldığı ve işlemlerinize hangi hekimlerin uygulaması gerektiğidir. Tüm implant tedavinizi Cerrahi hekimler yapmalıdır. Tercih ettiğiniz implant markası da oldukça önem arz etmektedir.


Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Önemli Etken


1. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür şeklinde açıklayabiliriz. İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan vidalardır. Bu sebeple implant yapılması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Bu süreçte tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir diş bakımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.


2. İmplant Tedavisi uygulayacak olan hekimin deneyimi oldukça önemlidir. Özbudent ağız ve diş sağlığı polikliniğimizde İmplant tedavilerinizi Cerrahi hekimlerimiz uygulamaktadır. Diş hekiminin konusunda eğitimli ve deneyimli olmasına dikkat edilmelidir. İmplant kararı verilmişse bu konuda iyi bir araştırma yapılıp, doğru hekimin bulunması gerekmektedir.


3. İmplantları ne kadar süre kullanacağınız birçok etkene bağlıdır. Hastanın ağız ve diş genel bakımını düzenli olarak yaparak, sağlığını koruması ile implantlar ömür boyu kullanılabilmektedir. İmplantınızı uzun süre kullanmanız için doğru bir şekilde günde 2 defa dişleri fırçalamak, diş ipi ve ağız gargarasının düzenli kullanmak gerekmektedir.


4. İmplant uygulaması sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilmektedir.


5. İmplant tedavisinde en önemli unsur başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kemik yapısıdır. Danışan implant için uygun bir kemik dokusuna sahip olmalıdır. Kemik dokusunun tespiti uzman Cerrah hekim tarafından sağlanmalı ve sonrasında implant planlaması yapılmalıdır. İmplant uygulaması öncesinde mutlaka klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekmektedir.


Tek ya da çoklu diş kayıplarında uygulanan implant tedavisi ile tamamlanan dişler, bireyin hem estetik görünümü hem de fiziksel sağlığı için önemlidir. Çünkü dişlerin tam olması daha iyi bir çiğneme sağlamaktadır. Bu şekilde istenilen her şey yenebilir ve sağlıklı bir sindirim yapılabilir. Eksik dişlerin tedavi edilmesi, kişiye daha estetik bir görünüm vermekte ve bu şekilde kişi özgüvenini ve gülüşünü geri kazanmaktadır.


İmplant Herkesde Kullanılabilir mi ?


Hastalarda planlama yapılırken bakılan en önemli unsur , implantları yerleştirecek kemik yapısının bulunması halinde (kemik yoksa yapay kemik oluşurulabilir) ve yaraların iyileşmesini engelleyecek sistemik bir hastalığın olmaması halinde, istenildiği kadar implant kullanılabilir. Yerleştirilen vidaların belirli bir boyu ve genişliği mevcuttur. Çene kemiği bunları alabilecek kadar uygun genişlikte olmalıdır. Yani başarılı bir implant uygulaması çene kemiğinin durumuna bağlıdır. İmplant uygulaması kemik gelişimi tamamlamamış kişiler için uygun değildir. Bu da genelde 18 yaş civarıdır. Bu yaşdan sonra rahatlıkla uygulanabilir.

İmplant Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin İletişim Bölümünden Tarafımıza Ulaşabilir Uzman Hekimlerimiz ile irtibata geçebilirsiniz.


Whatsapp Destek

Gülüş Atölyesi

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?